Prawa małych i dużych

PRAWA MAŁYCH I DUŻYCH

np. książki ,,Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych Joanny Krzyżanek

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do imienia i nazwiska. Jeżeli chce, może mieć również przezwiska, np. Kropeczka lub Chudzinka.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do tajemnic i marzeń. Jeżeli chce, może przechowywać w swoich szufladach skarby: szklane kulki, kawałki sznurka, kamyki, może marzyć o wyprawie na wyspę Turapulra, może pisać pamiętnik i mieć kilka lub nawet tysiąc tajemnic.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do odpoczynku. Jeżeli chce, może leżeć w łóżku, huśtać się na huśtawce, przyglądać się biedronce na łące, słuchać muzyki czy biegać po łące.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do nauki. Może słuchać, czytać, pisać, rysować, liczyć, malować, grać, lepić, rzeźbić, konstruować, śpiewać…

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do emocji. Jeżeli chce, może się smucić, płakać, podskakiwać z radości, martwić się, kochać, przyjaźnić się z kimś i troszczyć się o drugą osobę.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do zabawy. Jeżeli chce, może się bawić, budować zamki z klocków, grać w piłkę, szyć sukienki dla lalek, rysować patykiem dziwolągi na piasku, chodzić na wystawy, koncerty, spektakle teatralne i filmy.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do życia bez przemocy. Nikt- ani dziecko, ani dorosły- nie może innych bić i poniżać, dokuczać im i wyśmiewać się z nich.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do własnego zdania. Powinien być pytany o to, co myśli na dany temat. Oczywiście, nie oznacza to, że zawsze ma rację.

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do opieki lekarskiej. Jeżeli się skaleczy, należy mu opatrzyć ranę. Ludzie powinni także zostać zaszczepieni przeciwko chorobom zakaźnym, a kiedy zachorują – powinni być zbadani i poinformowani o tym, co mają robić, aby jak najszybciej wyzdrowieć

-Każdy mały i duży człowiek  ma prawo do jedzenia. Powinien jeść i pić te pokarmy i napoje, które zawierają wszystkie potrzebne dla zdrowia składniki.